Skip to main content

Why Toothpaste Cost is Impossible to Tell

Exactly which tube is larger? Which one is cheaper?

Exactly how much does a tube of toothpaste cost?

Looks like an easy answer, right? I mean, it’s exactly the amount you pay for the tube.

That’s until you walk into a supermarket and realise that something weird is happening.

Other than the very small tubes, most of the other tubes look the same size. Or rather the boxes look the same size.

But then why do they cost vastly different prices - why do some tubes cost twice or almost thrice the price of others if they are the same?
It does not help that different manufacturers use different measures to detail what’s inside. Some put it in grams, others in millilitres. Maybe others in millimetres, though this is a unit of length and you would therefore need width hence I doubt anyone uses it.

What then happens is that if you are comparing toothpastes and if you are hoping to get the one that’s cheapest, you get very confused.

Are milliliters and grams the same? Of course they aren’t, unless you are comparing water. To convert between the 2, you need a mathematical formula containing the density of the particular toothpaste - or the weight in grams per millimetre.

But why are the boxes the same or almost the same size? Well, you open up the boxes and find the tubes inside vary in size and do not necessarily reflect the size of the box. Some are wide and short, others are narrow and long. It needs a little more than a simple glance to determine which one holds more toothpaste.

And that’s how it becomes impossible to determine which toothpaste brand is cheaper than the other as you walk down the supermarket aisle.

The game is rigged and is better left to mathematicians who can easily figure which is which. Your choices are going with what you think is the cheapest simply based on cost, what your mother bought, or the toothpaste you last saw on an advert.

The same game plays over at the tissue aisle, though to a lesser extent. Tissues are more standardised at 200 sheets and 2 ply, and either virgin pulp or blended.

What happens here is that a pack of 2, a pack of 4, a pack of 8 and a pack of 10 all cost different prices for each tissue brand. Some brands have deeply discounted 2 packs or 4 packs but their price per roll costs more for the 8 and 10 packs. Again, it does not help that the prices are usually not multiple of 10s or multiples of 2.

A price like 279 shillings for an 8 pack becomes very difficult for many to determine what the price per roll is. There are too many remainders and decimals involved.

What tissue and toothpaste makers are practicing is a form of price-discrimination. Price discrimination means realising that different people are ready to pay different prices for the same thing - a Toyota LandCruiser VX and a Toyota Passo both have 5 doors and 4 wheels, but very different prices. Same as a mug of Senator Lager and a bottle of WhiteCap, which are both half-litre beers from the same brewery.

Price discrimination is a strategy that a business person deploys to ensure that they are not “leaving money on the table” by under charging those who want to pay more or overcharging those who can’t afford a high price.

While the tissue rolls is a good example of price-discrimination, the toothpaste tubes is more a case of appearances - the same way you buy a swollen packet of crisps only to find 5 crisps at the bottom of the pack and a lot of air at the top. 

125 grams/100 ml of Close Up toothpase will cost you between KSh. 238 for buy one get one free (2 packs) at Carrefour and KSh. 239 for one at Naivas. 

140 grams/100 ml of Colgate at Tuksys goes for KSh. 200 (April 2019 prices), while 220 grams of Colgate at Carrefour goes for KSh. 220 (December 2019 prices). 

Give it a try next time you buy toothpaste or tissue at the supermarket. Try to rank what brands are cheaper than the others, and whether that rank remains the same both for small and larger packs. Good Luck, you will need it!

Comments

Popular posts from this blog

Nairobi's Top 4 Texas Brisket Places Reviewed and Ranked

Brisket on a bed of roast vegetables with barbecue sauce at Texas Brisket, Kikuyu  This review has been updated after a number of you suggested I try the brisket at County2County.  What's the best place to have Brisket in Nairobi? What's even brisket?  Brisket is one of the toughest cuts in a cow, from around the belly. It is so tough that it has to be smoked for about 16 hours to tenderise. But that there, is the catch.  12 to 16 hours later, it is the most flavourful and softest cut you will ever have. So full of flavour and so soft you can pick it apart with your fingers.  However, due to the long cooking time involved, only a few places offer brisket in Nairobi.  The best so far is Texas Brisket which is located within Kikuyu Railway station.  They do the meat for a proper 16 hours, and will usually have a fatty or non-fatty portion. The fatty portions are more tasty. A 500 gram serving goes for KSh. 900 and a 1 KG order comes with a serving of free fries. Their brisket has

5 Kenyan Holiday Destinations in Turkana and Rift Valley

Much local holiday travel in Kenya involves going to the Coast. If not the Coast, most holidayers end up in Nanyuki or Naivasha. But what if you wanted to go somewhere else, what are the alternatives?  An interesting itinerary would be Lake Turkana, through the Kerio Valley and Kerio Escarpment. This is a trip doable both by public transport or as a self-drive. Given the distance, it takes at least 2 days by road - though it's manageable in one day if you have 2 drivers.  However, it would be more fun if you explored different destinations on your way up and back, which I'll highlight below.  1. Iten - Kerio Valley and Kerio Escarpment The Kerio Valley is a breathtaking valley within the Rift Valley, with the Elgeyo/ Kerio Escarpment forming one boundary of the Rift Valley and the Tugen Hills forming the other. The Tugen Hills are within the Rift Valley and one of the oldest features on the planet. The Kerio River flows in between falling over the esca

The bitter story of the downfall of Mumias Sugar company

A spoonful of sugar, but for who? ( Image: Carol Wallis on Flickr ) Have you heard the bitter story of Mumias Sugar? Regarded by many as Kenya's most successful sugar miller, Mumias Sugar Company was a disaster waiting to happen. Many pointed out how Mumias Sugar Company was a fortress in the wreck that is Kenya's sugar industry, only unaware that it was just a matter of time. As the old wise men said, "Ukiona cha mwenzako cha nyolewa, tia chako maji". The proverb means that if you see your neighbour's head getting shaved, your head will soon be undergoing the same - you'd therefore better wet your head for a smoother shave, otherwise you will be forced to undergo a painful, dry, shave. But what ails Kenya's sugar industry? The Kenya sugar industry is under legal siege. The typical Kenyan issue of coming up with laws to tackle a problem is evident here. Many of Kenya's sugar factories are owned by the government, and have slowly decline

Why we loved Mixcrate and Where to next?

With Mixcrate gone, lovers of music either have to pony up a fee for a variety of streaming services or head over to YouTube There are two types of music listeners: those who listen by artist or by album, and those who listen by top hits. The second lot of us do not care much about what other music made it to an album besides the top 2 hits. Mixcrate served the second lot of us very well. You could search for a song title or an artist, and you would have dozens of DJ mixes to choose from which contained more than the one hit you searched for. Listening to music on Mixcrate also meant that once you settled into a mix, you had uninterrupted music for the next one hour.

Kenyan products: The art of punishing your consumer

This post was written in 2011. Facts may have and indeed have changed - but the conclusion has not.  Dormans instant coffee tastes better than Sasini instant coffee. Ramtons electronics are manufactured for Kenya's Hypermart Limited, yet maintain a high product quality Peanut butter used to taste so good, but you could not afford it on the pocket money that you got back in school. A few years later, you have your first real job and your first "disposable" income. You buy your first real tub of peanut butter, probably the first in your life. You feel proud that Dominion peanut butter is manufactured in Ruiru, a town that you visited in your campus days to withdraw your pocket money, it was the nearest bank ATM to your campus.  This was before Equity bank became a mainstream bank and decided to open an ATM in your campus, and before M-Pesa meant that you